Prace wysokościowe i malowanie elewacji. Dostępne metody i przebieg

Nie jest żadną tajemnicą, że budynek (zarówno stary, jak i nowy), aby ładnie się prezentował, musi być zadbany. Niestety warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia i smog mają niszczycielski wpływ na elewacje. Dlatego, chociaż co kilka lat, fasady powinny być odświeżane.

W przypadku małych domków jednorodzinnych takie odświeżanie można bez problemu wykonać samemu. Jednak kiedy w grę wchodzi stara kamienica, budynek wielorodzinny lub centrum handlowo-usługowe, wtedy czas, aby wezwać fachowców wykonujących prace wysokościowe!

Metody malowania elewacji

Prawdą jest, że do pomalowania ścian zewnętrznych małego budynku, takiego jak dom jednorodzinny, oprócz farb i odpowiedniego sprzętu, wystarczy zwykła drabina. W przypadku wysokich elewacji drabina to stanowczo za mało. Na szczęście dostępnych jest kilka metod odświeżania wymagających specjalnych rozwiązań fasad.

  • Rusztowania fasadowe i elewacyjne — to rozwiązanie najczęściej spotykane. Specjalistyczne rusztowania zapewniają dużą swobodę ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że ich złożenie i rozłożenie wymaga sporo czasu, o który zostanie wydłużona praca remontowa.

  • Podnośnik koszowy — to ruchomy podnośnik najczęściej poruszający się góra-dół, rzadziej także na boki. Ze względu na spore ograniczenia jest to najrzadziej wykorzystywana metoda.

  • Techniki alpinistyczne — wykonywane przez specjalistów, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia wysokościowe. Idealna metoda, gdy w grę wchodzą trudno dostępne miejsca lub gdy budynki są bardzo wysokie (np. kilkanaście pięter), co eliminuje wszelkie, wcześniej wymienione metody.


Firma budowlana czy usługi wysokościowe — co wybrać?

Firmy budowlano-remontowe, usługi renowacji i malowania budynków wykonują przy pomocy rusztowań. Chociaż rozwiązanie to daje pracownikom dużą swobodę ruchów, nie jest ono pozbawione wad. Po pierwsze rozłożenie rusztowania wymaga czasu (tak samo jak złożenie go), więc o cały ten czas wydłużony będzie proces malowania elewacji.

Kolejna sprawa to miejsce, które zajmować będzie rusztowanie. Ruch po chodniku może być utrudniony, jak również dostęp do bram czy sklepów. Należy także wziąć pod uwagę, że nie zawsze w okolicy budynku jest miejsce na postawienie rusztowania. I sprawa ostatnia — rusztowanie wymaga zakotwiczenia, które z pewnością pozostawi ślady na elewacji.

W przypadku firm, takich jak np. https://alpinizmprzemyslowy.pl, świadczących usługi wysokościowe, w tym także alpinistyczne malowanie elewacji, prace przeprowadzane są dużo szybciej i oczywiście efektywnie.

Zastosowanie profesjonalnego sprzętu jak np. uprząż i liny nie wymaga rozstawiania dodatkowych, ciężkich i topornych konstrukcji, które nie dość, że skutecznie utrudniają przechodniom poruszanie się, to jeszcze ich rozłożenie sporo trwa.

Dodatkowo odpowiednio wyszkolony alpinista przemysłowy jest w stanie dotrzeć w praktycznie każde, nawet najtrudniej dostępne miejsce, co często niemożliwe jest przy pracach na rusztowaniach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Chociaż malowanie alpinistyczne brzmi jak bułka z masłem, to wcale takie nie jest. Sprzęt i wiedza o wspinaczce wysokogórskiej w towarzystwie pędzli, to stanowczo za mało by się zabrać za odświeżanie elewacji.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, że sprzęt do górskich wycieczek i sprzęt do alpinistyki przemysłowej, to dwie zupełnie różne sprawy. Liny i uprząż, stosowane w miejskich warunkach muszą posiadać specjalne atesty. Po drugie, osoby wykonujące zawód alpinisty przemysłowego zostały do niego przygotowane na specjalistycznych szkoleniach. Nawet więc jeśli jesteś miłośnikiem wspinaczki, nie porywaj się z motyką na słońce i prace na wysokościach zleć specjalistom!

Artykuł sponsorowany

O autorze
Web Developer

innowacje.edu.pl

Edukacja to temat elektryzujący. Podejmujemy tu na stronie trudne tematy.

Komentarze

0 komentarzy Napisz własny komentarz

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw swoją odpowiedź

Możesz też polubić