Urządzenia interaktywne dla sal szkolnych - wykorzystanie tablic interaktywnych

Kiedyś zielone kredowe tablice były standardowym wyposażeniem sal szkolnych. Dzisiaj coraz częściej zastępują je tablice suchościeralne, a nawet interaktywne. Te ostatnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na możliwości, które stwarzają. Czym są tablice interaktywne i jak wykorzystuje się je w trakcie lekcji?

Jeszcze do niedawna urządzenia interaktywne dla szkół budziły niemałe zdziwienie. Sale, które zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania wykorzystywano wyłącznie do zajęć językowych albo dodatkowych dla uczniów przygotowujących się np. do olimpiad przedmiotowych. Dziś monitory interaktywne, tablice i inny tego typu sprzęt widuje się w wielu pracowniach przedmiotowych.

Jak działają tablice interaktywne i do czego się przydają?

Tablice interaktywne – co to takiego?

Tablice interaktywne wyglądają jak tablice suchościeralne, ale tak naprawdę są dużymi ekranami projekcyjnymi zintegrowanymi z projektorami i komputerami. Działają podobnie jak ekrany dotykowe, to znaczy pozwalają na wyświetlanie tekstu, ilustracji, zdjęć, animacji czy filmów, a jednocześnie na nanoszenie notatek, zaznaczanie wybranych fragmentów i przenoszenie obiektów za pomocą specjalnego pisaka albo palca.

Osoba, która obsługuje tablicę, może uruchamiać dowolne programy tak, jakby używała komputera i pokazywać zawartość różnych plików.

Co ważne, notatki pisane bezpośrednio na tablicy da się zapisać i wysłać np. e-mailem, udostępnić na platformie e-learningowej, stronie internetowej albo wydrukować. M.in. z tego powodu tablice sprawdzają się także jako urządzenia interaktywne dla sal szkoleniowych.


Do czego wykorzystuje się tablice interaktywne?

W jakich sytuacjach tablice interaktywne mogą być wykorzystywane? Np. wtedy, gdy nauczyciel chce urozmaicić lekcję o gry albo quizy. Wówczas uczniowie odpowiadają na pytania przez zaznaczenie odpowiedniego checkboxa bezpośrednio na tablicy. Możliwość zaznaczania przydaje się również w sytuacjach, kiedy pokazuje się wybrane treści z podręcznika multimedialnego, słownika albo strony internetowej, bo w ten sposób da się łatwo wskazać najistotniejsze fragmenty.

Warto także wiedzieć, że urządzenia interaktywne dla sal szkolnych pozwalają na wyświetlenie dowolnego tła i pisanie po nim. Jeśli potrzebna jest pięciolinia albo układ współrzędnych, mogą pojawić się na tablicy.

Dodatkowo nauczyciele korzystający z tablic są w stanie powoli ujawniać informacje, pokazując je na kolejnych slajdach i uzupełniać własnymi notatkami. Np. wyświetlać obrazki prezentujące następne elementy występujące w komórce zwierzęcej i dopisywać ich nazwy.

W starszych klasach mogą również razem z dziećmi tworzyć mapy myśli, grafiki albo tabele, które porządkują informacje. Tablice interaktywne sprawdzają się także wtedy, gdy uczniowe mają za zadanie pracować w grupach – wówczas grupy razem prezentują zebrane dane, dopisując je po kolei.

Dzięki tym możliwościom da się łatwiej zainteresować dzieci, przykuć i zatrzymać ich uwagę, a jednocześnie skłonić je do aktywnego udziału w zajęciach.

Tablice i inne urządzenia interaktywne dla sal konferencyjnych i szkolnych można kupić m.in. tu: https://aramisklep.pl

Artykuł sponsorowany

O autorze
Web Developer

innowacje.edu.pl

Edukacja to temat elektryzujący. Podejmujemy tu na stronie trudne tematy.

Komentarze

0 komentarzy Napisz własny komentarz

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw swoją odpowiedź

Możesz też polubić